Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ – ΛΙΜΟΖ 88-75

Ο ΠΑΟΚ με μία εντυπωσιακή εμφάνιση πήρε τη νίκη επί της γαλλικής Λιμόζ, η οποία ήρθε στον όμιλο του Eurocup από την Euroleague, με σκορ 88-75 στο Παλατάκι. Ο Δικέφαλος είχε σε πολύ καλή μέρα τον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη που σκόραρε 19 πόντους, ενώ στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα βοήθησαν τόσο ο Κώστας Βασιλειάδης (15 πόντοι), όσο και ο Μιλένκο Τέπιτς (13 πόντοι).

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και προσπάθησε να δυσκολέψει τις προσπάθειες των Γάλλων. Έτσι και παρ’ ότι στα πρώτα τέσσερα λεπτά οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ (11-9), η διαφορά «άνοιξε», 17-11 στο 8’ και 22-15 στο 9’, χάρη κυρίως στα σουτ του Κώστα Βασιλειάδη από την περιφέρεια και τις εμπνεύσεις του Σοφοκλή Σχορτσιανίτη κοντά στη ρακέτα. Τελικά, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με καλάθι του Χάτσερ και τους γηπεδούχους μπροστά, 24-19.

Στη δεύτερη περίοδο, οι ασπρόμαυροι συνέχισαν την εκπληκτική τους απόδοση στην επίθεση, με αποτέλεσμα να «παγιώσουν» διψήφια διαφορά. Με προσπάθεια του Μιλένκο Τέπιτς έγινε το 34-23 στα μέσα της περιόδου, ενώ στο 17’ ο «big Σόφο» κι ύστερα από εξαιρετική ομαδική ενέργεια, έκανε το 42-30 που ήταν κι η μεγαλύτερη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο. Με κάρφωμα του Θωμά Κώττα στην εκπνοή, το σκορ έγινε 47-36 που ήταν και το τελικό στο πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε εντελώς διαφορετικά. Οι Γάλλοι, χάρη κυρίως τα 3/3 εύστοχα τρίποντα του Σάφαρτζικ κατάφεραν να επιστρέψουν μειώνοντας αρχικά σε 52-47 στο 25’ και σε 58-55, 3:10 πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, σταδιακά η άμυνα της ομάδας του Μαρκόπουλου βρήκε τρόπο να περιορίσει το παιχνίδι των φιλοξενούμενων, ενώ οι Δέδας, Χάτσερ και Βασιλειάδης με κρίσιμα τρίποντα είχαν ως αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευθεί στο +14, 73-59, που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Κάπως έτσι ξεκίνησε η τέταρτη και τελευταία περίοδος. Με τρίποντο του Τέπιτς, το σκορ έγινε 76-59, με τα εναπομείναντα λεπτά να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 81-69, χάρη στους Ντιαβαρά και Τραορέ, ωστόσο οι Μάρκοβιτς και Ντούβνιακ ανέβασαν τη διαφορά και πάλι σε υψηλά επίπεδα, 83-69 στο 36’ και 88-71 στο 38’.

Το τελικό σκορ της αναμέτρησης ήταν 88-75, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει την πρώτη του ευρωπαϊκή νίκη για το 2016. Πλέον, το ενδιαφέρον στρέφεται στο ελληνικό πρωτάθλημα και το ντέρμπι με την ΑΕΚ, το απόγευμα του Σαββάτου, στο «Παλατάκι».

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 47-36, 73-59, 88-75

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 13 (1), Λιάπης, Βασιλειάδης 15 (3), Κακαρούδης, Τσόχλας, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης, Κώττας 3, Σχορτσανίτης 19, Ντούβνιακ 4, Μάρκοβιτς 17 (1), Χάτσερ 14 (1)

Limoges: Schaffartzik 9 (3), McCalebb 16 (2), Wojciechowski 2, Daniels 8, Gatens 4 (1), Westermann 4, Payne 10, Traore 18, Diwara 4