Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ 72-77

Η γερμανική Μπάμπεργκ «άλωσε» το ΣΕΦ και με μεγάλη νίκη 77-72 επικράτησε του Ολυμπιακού, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Top 16 της Euroleague.

Με 6/9 τρίποντα στο πρώτο 20λεπτο, υπομονή στην επίθεση κι εκμεταλευόμενη την αστοχία των γηπεδούχων, η Μπάμπεργκ κατάφερε να πάρει διαφορά 13 πόντων (26-39) και να βάλει δύσκολα στους Πειραιώτες.

Μίλερ και Στρένλιεκς έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στους «ερυθρόλευκους» στο διάστημα αυτό, καθώς ο καθένας πέτυχε από 11 πόντους, με τον Αμερικανό να έχει 3/4 σουτ τριών πόντων. Από την άλλη οι παίκτες του Σφαιρόπουλου δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό στην επίθεση, ενώ για πρώτη φορά δέχθηκαν 39 πόντους σε 20 λεπτά.

Ο Ολυμπιακός πλησίασε στην 2η περίοδο σε απόσταση αναπνοής (24-25), αλλά η Μπάμπεργκ απάντησε με σερί 12-0 και το παιχνίδι άρχισε να ξεφεύγει.

Στο δεύτερο μέρος οι Γερμανοί ξέφυγαν με 24 πόντους (41-65), ο Ολυμπιακός μείωσε στους 10, αλλά με το ξεκίνημα της 4ης περιόδου και πάλι η ομάδα του Τρινκέρι έφτασε στο +17. Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν 12 δευτερόλεπτπα πριν το φινάλε να μειώσουν στο καλάθι (72-74), αλλά ο Γουοναμέικερ ήταν εύστοχος στις βολές, ο Σπανούλης αστόχοσε σε δύο σερί τρίποντα που επιχείρησε και τελικά γράφτηκε το 77-72.

Τη μεγαλύτερη ζημιά στον Ολυμπιακό έκανε ο Ντάριους Μίλερ, που πέτυχε 23 πόντους με 4/6 τρίποντα, ενώ ο Στρένλιεκς με 4/5 τρίποντα και 15 πόντους ήταν καταλυτικός σε κρίσιμα σημεία του ματς. Ο Νίκος Ζήσης τελείωσε το παιχνίδι με 4 πόντους (2/4 δίπ. και 0/1 τρ.), ενώ συνολικά οι Γερμανοί είχαν 9/17 σουτ τριών πόντων.

Από την άλλη ο Ντι Τζέι Στρόμπερι πέτυχε 15 πόντους, όντας ο πρώτος σκόρερ των «ερυθρόλευκων» στο ματς, ενώ ο Σπανούλης με 1/8 τρ. και 11 πόντους δεν ήταν ιδιαίτερα καλός. Από 10 πόντους πέτυχαν και οι Παπαπέτρου, Πρίντεζης και Χάκετ, ωστόσο, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου «ξύπνησε» αργά….