Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 99-104 (παράταση)

Ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς, ήταν καλύτερος για 39′, ωστόσο ο Ντάνιελ Χάκετ έστειλε το ματς στην παράταση εκεί όπου ο Ολυμπιακός έδειξε το μεγαλύτερο βάθος που διαθέτει και πήρε τη νίκη (99-104)

Ο ΠΑΟΚ έκανε το καλύτερο του φετινό παιχνίδι και παρά τα πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζει, είχε στριμώξει τον Ολυμπιακό, όμως οι Πρωταθλητές Ελλάδας χάρη κυρίως στον Ντάνιελ Χάκετ (19π., 10ρ.) εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως το ματς πήγε στην παράταση και πήραν σημαντική (όπως εξελίχθηκε) νίκη με 99-104.

Ο Ολυμπιακός φρόντισε στο ξεκίνημα του ματς να εκμεταλλευτεί τη λειψανδρεία του ΠΑΟΚ στη ρακέτα, ακούμπησε τη μπάλα στον Γιανγκ και μαζί με 10 σερί πόντους του Στρόμπερι προηγήθηκε με 17-28 (13′).

Στη συνέχεια η είσοδος των Τσόχλα και Κακαρούδη έδωσε ενέργεια και τρίποντα στους γηπεδούχους. Ο Οθέλο Χάντερ τραυματίστηκε και άφησε έναν ψηλό λιγότερο στην ομάδα του. Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν αστεία μέχρι το ημίχρονο και φυσικά οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν (43-39, λίγα δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έπαιζαν μπάσκετ, οι παίκτες του Ολυμπιακού τους κοίταζαν και η διαφορά πήγε στο +9 (51-42, 23′). Οι Πρωταθλητές αντέδρασαν και ισορρόπησαν την εικόνα στο πίνακα του σκορ (67-67).

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιβάλλουν το ρυθμό τους και προηγήθηκαν στο 35′ με 78-69. Σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» αφοσιώθηκαν στην άμυνα ενώ οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ξεκίνησαν να παίζουν με το χρονόμετρο κάτι το οποίο τους στοίχισε.

Ο Ντάνιελ Χάκετ έστειλε το ματς στο επιπλέον πεντάλεπτο εκεί όπου ο Ολυμπιακός έδειξε πως διαθέτει ρόστερ με μεγαλύτερο βάθος και καλύτερη ποιότητα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ήταν πιο τυχερός στην κανονική διάρκεια του ματς και καλύτερος στην παράταση.

Στα στατιστικά έπαιξαν ρόλο τα 31/44 δίποντα (70%) του Ολυμπιακού, τα 12 περισσότερα ριμπάουντ (32-44) και τα μισά λάθη (20-10).

Στον ΠΑΟΚ εκτός από τις απουσίες στοίχισαν και οι 11 χαμένες βολές.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντάνιελ Χάκετ έκανε τα πάντα στο παρκέ. Ο Ιταλός σε 31:09 είχε 19 πόντους (6/7δ., 1/2τρ., 4/8β.), 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη κι ένα κλέψιμο.

Ο Βασίλης Σπανούλης στα πρώτα 35′ ήταν κακός, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο σκόραρε τους 15 από τους 20 πόντους του (4/7δ., 2/7τρ., 6/8β., 6ασ., 4λ.).

Κομβική παρουσία και ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 16 πόντους (5/7δ., 2/5τρ.) και 7 ριμπάουντ σε 24:17.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ούρος Ντούβνιακ σε 18:43 έμεινε άποντος με 0/1 δίποντο και 0/2 τρίποντα, έδωσε 4 ασίστ και πήρε ένα ριμπάουντ.

Πολύ κακός και ο Δημήτρης Αγραβάνης για αυτό και αγωνίστηκε μόλις 7:32. Ο Έλληνας φόργουορντ είχε 0/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ αλλά ειδικά στην άμυνα ήταν… αλλού.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 86-85 ο Βασιλειάδης έκανε 1/2 βολές και ο Ντάνιελ Χάκετ έστειλε το ματς στην παράταση με εύκολο lay up. Στο επιπλέον 5λεπτο ο Παπαπέτρου με τρίποντο έκανε το 91-96 βάζοντας τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: .Ο ΠΑΟΚ την απόδοση ΟΛΩΝ των παικτών του πλην του Ντούβνιακ. Τρομερή προσπάθεια από μία ομάδα με πολλές απουσίες.

Ο Ολυμπιακός κρατά μόνο τη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ τίποτα. Μόνο κέρδη είχε από το συγκεκριμένο παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός την άμυνα στα πρώτα 35′ της αναμέτρησης όπου είχε δεχτεί 78 πόντους (ο ΠΑΟΚ είχε μ.ο 64)

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 43-42, 67-67, 87-87, (παρ.) 99-104