Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 66-71

Ο Ολυμπιακός πήρε σημαντική νίκη τόσο για βαθμολογικούς όσο και για ψυχολογικούς λόγους. Οι Πρωταθλητές Ελλάδας δεν έπαιξαν όσο καλά ήθελαν, αλλά στο τέλος έδειξαν την ανωτερότητά τους και πήραν τη νίκη επί της Αρμάνι με 66-71.

Στο πρώτο δεκάλεπτο από τη μία πλευρά ο Αλεσάντρο Τζεντίλε έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα του Ολυμπιακού και από την άλλη ο Πάτρικ Γιανγκ την άμυνα των Ιταλών. Η είσοδος του Ντάνιελ Χάκετ περιόρισε πολύ τον φόργουορντ της Αρμάνι με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πάρει μία μικρή διαφορά υπέρ του. Ολιγωρία σε κάποιες άμυνες έφεραν ξανά το σκορ στην ισοπαλία (37-37).

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας στην τρίτη περίοδο βελτίωσαν αρκετά την άμυνά τους και παρά την αστοχία τους πίσω από τα 6,75 πήραν προβάδισμα 6 πόντων (41-47, 26′). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 4 εύστοχα τρίποντα (2 ο Σιμόν, 1 ο Χάμελ, 1 ο Τζεντίλε) προηγήθηκαν με 57-52 (32′).

Σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» μιμήθηκαν τους αντιπάλους τους και με τρίποντα των Σπανούλη και Πρίντεζη προσπέρασαν 60-62, 36′). Το ματς κρίθηκε στη λεπτομέρεια και σε τέτοιες καταστάσεις ο Βασίλης Σπανούλης είναι ιδανικός. Με προσωπικό καλάθι έκανε το 64-66 και με πάσα από τα χέρια του «σφράγισε» τη νίκη ο Γιώργος Πρίντεζης (64-69).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες ο Ολυμπιακός και στα κρίσιμα τελευταία λεπτά έπαιξε σπουδαία άμυνα.

Αξιομνημόνευτο το 62% στα δίποντα (20/32), όπως και το 80% στις βολές (16/20).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Πάτρικ Γιανγκ ήταν απολαυστικός στα 23:14 που έπαιξε. Ο Αμερικανός είχε 18 πόντους (6/7δ., 6/8β.), 4 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο κι ένα λάθος.

Στο κομβικό τελευταίο πεντάλεπτο καταπληκτικός ήταν και ο Βασίλης Σπανούλης που τελείωσε με 14 πόντους (1/2δ., 3/7τρ., 3/4β.), 4 ασίστ, ένα ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη.

Αξίζει αναφοράς η παρουσία του Τζεντίλε με 24 πόντους, 7 ασίστ, 5 λάθη και 4 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρόμπι Χάμελ σε 19′ είχε 3 πόντους με 0/5 δίποντα και 1/3 τρίποντα.

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 64-64, ο Βασίλης Σπανούλης πήρε τη μπάλα, και με step back απομακρύνθηκε από τον Λαφαγέτ και ευστόχησε 58” για το +2.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Αρμάνι την προσπάθειά της και την απόδοση του Τζεντίλε.

Ο Ολυμπιακός τη νίκη και φυσικά το 80% στις βολές!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τις κακές επιλογές στο τελευταίο τρίλεπτο.

Ο Ολυμπιακός την απόδοση του Ντι Τζέι Στρόμπερι και του Δημήτρη Αγραβάνη.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 37-39, 54-52, 66-71