Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ – ΡΕΘΥΜΝΟ 73-67

Σε έναν αγώνα που ο ΠΑΟΚ είχε όλη την ώρα ελαφρύ προβάδισμα και στο τέλος ήταν θρίλερ, ο Δικέφαλος νίκησε το Ρέθυμνο με 73-67 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Πρώτος σκόρερ για τους ασπρόμαυρους, που έπαιξαν σε έναν σχεδόν άδειο Παλατάκι, ήταν ο Μάρκοβιτς με 19 πόντους και δεύτερος ο Βασιλειάδης με 17 πόντους. Σπουδαία καλάθια του Κακαρούδη στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, καλή παρουσία και του Τέπιτς.

Με τον Βασιλειάδη να έχει πολύ γρήγορα 6 πόντους με 2/2 τρίποντα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 11-4 στο 6ο λεπτό και έδειξε να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Διατήρησε μάλιστα την διαφορά των 7 πόντων (15-8) με δύο καρφώματα από Markovic και Balaban, αλλά το Ρέθυμνο κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (15-13) με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο και το προβάδισμα (23-17), το Ρέθυμνο ωστόσο βρήκε τον τρόπο να μπει σε θέση οδηγού και να προηγηθεί 23-26 με τρίποντο του Kloof, για να λήξει το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες μαζί στο σκορ (30-30).

Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε 35-30, ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να αυξήσει την διαφορά και να καθαρίσει το παιχνίδι. Αντιθέτως το Ρέθυμνο, έφερε το παιχνίδι στα ίσια και πήρε το προβάδισμα (50-51) στη λήξη της τρίτης περιόδου, με το παιχνίδι να ξεκινά ουσιαστικά από την αρχή στην τέταρτη και τελευταία περίοδο.

Παίζοντας πολύ καλύτερα στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ πήρε γρήγορα το προβάδισμα (55-51) με πολύ δύσκολο σουτ του Βασιλειάδη και αύξησε την διαφορά μέχρι τους 7 πόντους (63-56) με τον Markovic να έχει 8 πόντους στο διάστημα αυτό και να φτάνει τους 17! Το Ρέθυμνο μείωσε στον πόντο (67-66), ο Βασιλειάδης με 2/2 βολές έκανε το 69-66 και ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-30, 50-51, 73-67