Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 80-76

Την πρώτη του ήττα στο Top 16 της Ευρωλίγκα γνώρισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος δεν κατάφερε να ξεπεράσει εκτός έδρας το εμπόδιο της Μπαρτσελόνα (80-76). Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και λίγο έλειψε να πανηγυρίσει το σπουδαίο διπλό. Το +4 είναι μία μικρή διαφορά, την οποία το “τριφύλλι” μπορεί να καλύψει στο ΟΑΚΑ και να πάρει το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμιών.
Διαμαντίδης, Σλότερ, Γιάνκοβιτς, Γκιστ, Μπατίστα ήταν η 5άδα του Παναθηναϊκού στο ξεκίνημα. Το 4-4 μόλις στο 4` φανέρωνε νευρικό ματς και από τις δυο ομάδες, με 2 λάθη εκατέρωθεν και τον Παναθηναϊκό να ψάχνει να βρει παιχνίδι σε ανοιχτό γήπεδο. Χάρη στην άμυνα του, οι πράσινοι προηγήθηκαν 6-13 με τρίποντα των Σλότερ, Διαμαντίδη και Γκιστ!Σκληρή άμυνα, ελεύθερα σουτ και τρέξιμο στο ανοιχτό παιχνίδι ήταν το σημείο-κλειδί, με τον Γκιστ με 4ο σερί τρίποντο να κάνει το 6-16 στο 6`! Η Μπάρτσα απάντησε με δύο τρίποντα του Χεζόνια για το 12-18 στο 9`, με τον Ιβάνοβιτς να βάζει τον Φώτση στη θέση του Γκιστ που έφτασε δύο φάουλ. Το δεκάλεπτο έληξε 14-20, με την Μπαρτσελόνα να έχει 6 λάθη.
Η Μπαρτσελόνα με ένα σερί 5-2 μείωσε 22-19 στο 12` με άλλο ένα τρίποντο του Χεζόνια, με καλάθια στο τέλος της επίθεσης! Ο Παναθηναϊκός είχε το πάνω χέρι με διαφορές όμως 2-3 πόντων πλέον, ώσπου με τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη στο 5` έκανε το 21-28 και ο Νέλσον το 21-30 στο 16`, με τους “μπλαουγκράνα” να φτάνουν στα 9 λάθη πλέον. Ο Μπλουμς από τα 6,75 πήγε τη διαφορά στο +10 στο 18` (25-35), με τους πράσινους να πληρώνουν τη νέα μικρή αντεπίθεση των γηπεδούχων και να πηγαίνουν στο ημίχρονο ισόπαλοι με 37-37, δεχόμενοι ένα 10-2 σε ένα δίλεπτο! Αξίζει να σημειωθεί πως ο Παναθηναϊκός έπαιξε μεγάλο διάστημα χωρίς τον Διαμαντίδη που είχε ένα μικροτραυματισμό από αγκωνιά.
Για πρώτη φορά μετά από το 4-0, η Μπάρτσα πέρασε μπροστά 38-37 στο 22` και 42-40 στο 23` αλλά το άσχημο ήταν το τρίτο φάουλ του Γκιστ και τα πράγματα έγιναν χειρότερα με 5 (!) σερί τρίποντα του Χουέρτας σε 3 λεπτά για το 54-44, με τον Βραζιλιάνο να γίνεται μπελάς για την άμυνα των πρασίνων με 15 πόντους σε μια περίοδο… Η Μπαρτσελόνα πλέον είχε βρει ρυθμό σε άμυνα κι επίθεση και συντηρούσε με διαφορά γύρω στους 10 πόντους, με τον Φώτση να μειώνει προσωρινά 56-51 στο 28`. Ο απίστευτος Μαρσελίνιο Χουέρτας με το 6ο του τρίποντο έβαλε φωτιά, αλλά ο Φώτσης ανταπέδωσε για το 63-56 στην 3η περίοδο.
Ο Γκιστ με τρίποντο πήγε στο -4 τη διαφορά στο 33` (65-61) αλλά μετά έκανε και 4ο φάουλ σε ένα κρίσιμο σημείο. Ο Παναθηναϊκός παρέμενε κοντά (70-65) στο 35`, όμως δεν μπορούσε να βρει την καλή άμυνα του πρώτου δεκαλέπτου και η Μπαρτσελόνα είχε βολές ως το τέλος. Ο Φώτσης με τρίποντο στο 36` έκανε το 72-70, αλλά δυο κακές επιθέσεις έφεραν το 75-70 και μετά ο “Μπάτμαν” αστόχησε σε δυο σερί ελεύθερα τρίποντα… Στα 1`57“ πριν το τέλος, ο Μήτσος μείωσε 77-74 και ο Νέλσον μετά από κλέψιμο το 77-76! Ο Τόμιτς έκανε επιθετικό φάουλ στον Μπατίστα στα 1`, 23“, αλλά ο Διαμαντίδης μετά έκανε λάθος… Ο Ντόλμαν στα 56“ με καλάθι και φάουλ σημείωσε το 80-76, ο Σλότερ έχασε τρίποντο, όπως και ο Αμπρίνες. Το φινάλε ήταν άδοξο, αφού ο Σλότερ έκανε ανόητο λάθος και το ματς έληξε 80-76.
Τα δεκάλεπτα: 14-20, 37-37, 63-56, 80-76