Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 71-54

Ανώμαλη προσγείωση για τον Παναθηναϊκό! Μετά την τεράστια νίκη με την Μακάμπι οι “πράσινοι” πραγματοποίησαν κάκιστη μεφάνιση στην Πυλαία και ηττήθηκαν με κάτω τα χέρια από τον ψυχωμένο ΠΑΟΚ με 71-54. Μόλις 9 πόντους στην τελευταία περίοδο το “τριφύλλι”!

Το παιχνίδι στην Πυλαία ήταν ντέρμπι από την αρχή, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τα ηνία και να προηγείται με 17-10, υποχρεώνοντας τον Παναθηναϊκό σε 4 λάθη μέσα σε 6 λεπτά.
Με τον Κάρτερ να είναι “ζεστός” επιθετικά και να έχει ήδη 9 πόντους από την πρώτη περίοδο, οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 19-13 και 22-13 με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, ωστόσο σε εκείνο το σημείο οι “πράσινοι” έκαναν την αντεπίθεσή τους και με μπροστάρηδες τους Σλότερ και Νέλσον πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 32-30.
Χέρι-χέρι συνέχισαν και στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες, με τον ΠΑΟΚ να κάνει ένα μεγάλο ξέσπασμα στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο και να υποχρεώνει τον Παναθηναϊκό στην δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα (71-54), αλλά και δεύτερη συνεχόμενη μετά από αυτή στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.
Μεγάλο ματς για τον ΠΑΟΚ πραγματοποίησαν οι Κάρτερ (18π.), Μαργαρίτης (16π.) και Λάνγκφορντ (15π.), μόνος του πάλευε για τον Παναθηναϊκό ο Γκιστ (18π.).
Τα δεκάλεπτα: 19-13, 30-32, 50-45, 71-54.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 15 (2), Λιάπης, Κάρτερ 18 (1), Κακαρούδης, Τσόχλας, Δέδας, Μαργαρίτης 16 (2), Κόττας, Όντουμ 10 (2), Βον, Μπρέμερ 7 (2), Σαλούστρος 5 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 4, Γιάνκοβιτς 9 (1), Φώτσης 2, Νέλσον 8, Μαυροκεφαλίδης 5, Διαμαντίδης, Γκιστ 18 (2), Μπατίστα 8, Κόνιαρης, Διαμαντάκος, Μπλουμς.