Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 73-71

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα μπήκε αφιονισμένη στο ματς στην Πυλαία και με μπροστάτη τον Ίνγκλις προηγήθηκε με 18-27 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ έφτασε και την διαφορά στο +14 (26-40) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο τελείωσε με 32-42 υπέρ της “Ένωσης”.
Η επανάληψη ωστόσο επιφύλλασσε ιδιαίτερες συγκινήσεις, αφού ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο ματς και παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω με 37-52, έφτασε το ματς στον πόντο (66-67) με τον Λάνγκφορντ να κάνει μαγάλο παιχνίδι.
Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά! Ο Ντελινκάιτις πέτυχε καλάθι και φάουλ και έφερε την ΑΕΚ στο +4 (66-70), εντούτοις ο “Δικέφαλος του Βορρά” δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Το λάθος του Παπαντωνίου στην επαναφορά έδωσε την μπάλα στον ΠΑΟΚ που με τρίποντο του Όντουμ πήρε την τεράστια νίκη με 73-71.