Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΜΛΑΝΤΟΣΤ ΚΑΣΤΕΛΑ – ΠΑΟΚ 2-3 Με ψυχή και Σαφράνοβιτς!

Ένας ΠΑΟΚ που του λείπει ένας διαγώνιος κλάσης (όπως είναι ο τραυματισμένος Γκόμεζ) αλλά και ένας ακραίος παγκοσμίου επιπέδου (δεν είναι έτοιμος ο Ντάντε) έβγαλε ψυχή και κέρδισε στο τάι μπρέικ με 2-3 σετ (20-25, 25-19,24-26, 31-29, 12-15) την Μλάντοστ στην Κροατία κάνοντας το πρώτο βήμα πρόκρισης για τον επόμενο γύρο του CEV Champions League. Με Μαέστρο τον Πέτκοβιττς, ηγέτη τον Σαφράνοβιτς, ο Δικέφαλος δυσκολεύτηκε αλλά πήρε τη νίκη με τον Σακόγλου να βγάζει ψυχή στα δύσκολα και τον Σωτηρίου να τελειώνει το ματς με 15 πόντους.

Το ματς βέβαια σημαδεύτηκε από έναν νέο τραυματισμό αφού μετά τους Γκόμεζ και Ανδρεάδη χτύπησε και ο Παντακίδης που στάθηκε για δεύτερη χρονιά άτυχος. Πρώτος σκόρερ του αγώνα; Ποιος άλλος; Ο Σαφράνοβιτς με 22 πόντους.Η ρεβάνς θα γίνει την Κυριακή 6/10 στις 18.00 στο PAOK Sports Arena και ο ΠΑΟΚ για να προκριθεί θέλει νίκη με οποιοδήποτε σκορ, ενώ σε περίπτωση ήττας με 3-2 η πρόκριση θα κριθεί στο «χρυσό σετ» των 15 πόντων.
Χαλαρά ο πρώτο σετ-Λάθη στο δεύτερο

Ο ΠΑΟΚ είχε στο πρώτο σετ τον Πέτκοβιτς όχι μόνο δημιουργό αλλά και βοηθό των υπολοίπων στο σκοράρισμα. Ο Σαφράνοβιτς ήταν σταθερά καλός ενώ ο Σωτηρίου η κύρια πηγή κινδύνου. Έτσι ο Δικέφαλος σημείωσε… χαλαρά το 0-1 με 20-25. Η συνέχεια δεν ήταν η ίδια.

Στο δεύτερο σετ ο Σαφράνοβιτς έπαιζε στην αρχή μόνος του απέναντι στους Κροάτες που έδειξαν αντανακλαστικά και προηγήθηκαν 12-8 με τον Γιάννη Καλμαζίδη να παίρνει τάιμ άουτ. Από παράβαση του Σακόγλου το η διαφορά πήγε στους πέντε με 13-8 αλλά ο ίδιος παίκτης μείωσε σε 13-9. Με πόντο σε πρώτο χρόνο από τον Τακουρίδη και ένα λάθος των αντιπάλων ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 14-11. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 15-11 αλλά και το 16-11 μετά από λάθος απόφαση του διαιτητή. Σε εκείνο το σημείο ο Τακουρίδης πήρε την ομάδα στις πλάτες του και με δύο δικούς του πόντους αλλά και ένα λάθος την Μλάντοστ ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 16-14. Στη συνέχεια όμως οι πρωταθλητές Ελλάδος… κατέρρευσαν με τους Κροάτες να φτάνουν στο 20-14. Οι ασπρόμαυροι είχαν μόνη επιθετική λύση τον Τακουρίδη και με παιδικά λάθη έχασαν το σετ 25-19.
Ανακάτεψε την τράπουλα ο Καλμαζίδης

Στο τρίτο σετ ο Καλμαζίδης ανακάτεψε την τράπουλα βάζοντας στο παιχνίδι τον Τερζή αντί του Πέτκοβιτς που στο δεύτερο δεν ήταν το ίδιο καλός με το πρώτο αλλά και τον Παντακίδη. Ο Τακουρίδης ήταν αυτός που και στο τρίτο σετ παίζοντας με πάθος κρατούσε αρχικά μέσα τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι. Ο Δικέφαλος προηγήθηκε 3-4 και 4-6. Ο Σφράνοβιτς σημείωσε το 5-7 και ο Παντακίδης το 5-8 μετά από καλή άμυνα του Γκαρά. Όμως σε εκείνο το σημείο η ατυχία χτύπησε ξανά τον Δικέφαλο αφού ο Παντακίδης τραυματίστηκε και πέρασε εκτός παιχνιδιού.

Οι Κροάτες κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 10-10 και 11-11. Δύο πόντοι όμως από τον Σακόγλου έδωσαν ξανά προβάδισμα στον Δικέφαλο με 11-13. Οι ασπρόμαυροι σε αντίθεση με το δεύτερο σετ είχαν την τύχη να έχουν ξανά τον Σαφράνοβιτς σε καλή κατάσταση και να φτάνουν στο 12-16 και στο 13-17. Η Μλάντοστ όμως δεν τα παράτησε και μείωσε σε 16-18 ενώ κατάφερε και να ισοφαρίσει σε 18-18. Σε εκείνο το σημείο ο Πέτκοβιτς μπήκε ξανά στο παιχνίδι στην θέση του Τερζή. Με μπλοκ άουτ του Παπαδόπουλου ο Δικέφαλος πήγε στο 19-20 και ένα κάρφι της Μλάντοστ έδωσε σε κρίσιμο σημείο αέρα δύο πόντων στον ΠΑΟΚ (19-21). Ο Σακόγλου όμως έχασε δύο ευκαιρίες να πάρει πόντο και το ματς πήγε πάλι στην ισοπαλία 21-21.

O Σωτηρίου μετά απο μία φάση διαρκείας κάρφωσε για το 21-22. Μετά την γρήγορη απάντηση της Μλάντοστ ο Σαφράνοβιτς με δυνατό καρφί σημείωσε το 22-23 αλλά μe δύο διαδοχικά μπλοκ πάνω στον Ισραηλινό οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 24-23. O ΠΑΟΚ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αλλά εκεί ο Σακόγλου έδειξε μεγάλο πάθος και με δύο συνεχόμενους πόντους έφτασε την ομάδα του στο 24-25! Η απόλυτη ανατροπή ολοκληρώθηκε με επίθεση άουτ της Μλάντοστ και τον ΠΑΟΚ να κάνει το 1-2 σετ.
Έχασε το σετ με… θρίλερ

Παρά το ψυχολογικό πλεονέκτημα των παικτών του ΠΑΟΚ μετά το καταπληκτικό φινάλε του τρίτου σετ, ο Δικέφαλος δεν ξεκίνησε καλά. Ο Δικέφαλος βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-2 και τον Καλμαζίδη να καλεί άρον άρον σε τάιμ άουτ φανερά εκνευρισμένος από την… απάθεια με την οποία μπήκαν στο σετ οι παίκτες του. Το τάιμ άουτ είχε αποτελέσματα με τον ΠΑΟΚ να μειώνει αρχικά σε 5-4 και λίγο αργότερα να ισοφαρίζει 6-6. Οι Κροάτες ξέφυγαν ξανά με 8-6 και 10-8 αλλά και 12-8 με τον Δικέφαλο να κάνει πολλά αδικαιολόγητα λάθη χωρίς να είναι ιδιαίτερα καλός ο αντίπαλος του. Με πόντους από Σμαραγδή, Σακόγλου και μπλοκ του Τακουρίδη ο Δικέφαλος μπήξε ξανά στο παιχνίδι αφού μείωσε 13-11.

Η ομάδα από την Καστέλα όμως επωφελήθηκε τις πολλές χαμένες ευκαιρίες του ΠΑΟΚ ξέφυγε ξανά με 15-11. Ο ΠΑΟΚ σε εκείνο το σημείο ενώ έβγαζε υποδοχές δεν είχε παίκτες να τελειώνουν τις επιθέσεις και έχασε επαφή με το σκορ (17-12). Ο Σακόγλου όμως δεν είχε πει ξανά την τελευταία του κουβέντα και με δύο δικούς του πόντους και ένα λάθος ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 17-15. O Ντίρλιτς πέρασε και έκανε το 18-15, o Σαφράνοβιτς με καρφί το 18-16 και λίγο μετά ο Σμαραγδής το 19-18. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 20-18 αλλά ο ΠΑΟΚ με Σακογλου έμεινε κοντά στο σκορ . Ο Σακόγλου έκανε το 21-20 και ο Πέτκοβιτς με εκπληκτικό μπλοκ το 21-21. Σε εκείνο το σημείο ο Σωτηρίου με έναν παλικαρίσιο πόντο έκανε το 21-22 και ο αγώνας έγινε ξανά θρίλερ. Οι Κροάτες γύρισαν το παιχνίδι με την σειρά τους σε 23-22.

O Τακουρίδης ισοφάρισε αλλά το σερβίς άουτ του Σωτηρίου πήγε το ματς σε σετμπολ 24-23. O Σαφράνοβιτς έδειξε την κλάση του και με πλασέ ισοφάρισε 24-24. Ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με μπλοκ αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε το ματς μπολ. Το 25-25 έγινε 25-26 με τον Πέτκοβιτς να πλασάρει αντί να δίνει πάσα αλλά και στη συνέχεια οι Κροάτες ισοφάρισαν ξανά κερδίζοντας μπλοκ άουτ. Ο Σαφράνοβιτς έστειλε την μπάλα άουτ και έγινε το 27-26. Ο Δικέφαλος ισοφάρισε γρήγορα με λάθος των αντιπάλων αλλά η Μλάντοστ είχε εκ νέου σετ μπολ στο 28-27. Το 28-28 πέτυχε ο Σμαραγδής σε πρώτο χρόνο αλλά το σερβίς του πήγε άουτ στη συνέχεια. Ο Σακόγλου έκανε το 29-29 με μπλοκ άουτ αλλά και ο ίδιος έκανε κακό σερβίς. Στο 30-29 o Σακόγλου δεν κατάφερε να πετύχει τον πόντο και το παιχνίδι πήγε στο τάι μπρέικ με 31-29.
Με Σαφράνοβιτς ηγέτη

Στο τάι μπρέικ ο Σαφράνοβιτς μπήκε δυνατά, πήρε έναν πόντο με καρφί έναν με άσο. Άλλος ένας πόντος από τον Σμαραγδή και ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 1-3. Δύο τραγικά λάθη των αντιπάλων έδωσαν στον ΠΑΟΚ αέρα τριών πόντων (2-5). Ο Σωτηρίου σημείωσε το 3-6 από δύσκολη θέση. Το σερβίς το Σακόγλου πήγε άουτ και μία ακόμη κακή υποδοχή έβαλαν την Μλάντοστ ξανά το παιχνίδι αφού μείωσε 5-6 και με καρφί άουτ ξανά από τον Σακόγλου οι Κροάτες ισοφάρισαν. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω 8-6 απο λάθη δικά του και για άλλη μία φορά με την πλάτη στον τοίχο. Οι παίκτες του Καλμαζίδη όμως έδειξαν ψυχήη, βελτίωσαν το μπλοκ και πέρασαν μπροστά 9-10!

Το ματς πήγε στο 11-11. Εκεί ο Σμαραγδής σε πρώτο χρόνο έκανε το 11-12 και ο Σακόγλου με φοβερό πόντο το 11-13. Οι γηπεδούχοι μείωσαν αλλά ο Σμαραδής πέτυχε το 12-14. Στον πόντο που έκρινε τον αγώνα ο Σαφράνοβιτς έβγαλε φοβερή άμυνα και ο Σωτηρίου από δύσκολη θέση σημείωσε το 12-15.

Σετ 1: 20 – 25 (29 λεπτά)
Σετ 2: 25 – 19 (26 λεπτά)
Σετ 3: 24 – 26 (33 λεπτά)
Σετ 4: 31 – 29 (39 λεπτά)
Σετ 5: 12 – 15 (18 λεπτά)
Σύνολο: 112 – 114 (145 λεπτά)