Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ – ΑΡΗΣ 94-99

Οι Θεσσαλονικείς πήραν μια πολύτιμη νίκη δια πυρός και σιδήρου, νικώντας τον καλοστημένο Κόροιβο, ο οποίος, όμως, δεν έκανε φάουλ στο φινάλε της πρώτης παράτασης, «έφαγε» τρίποντο και έχασε τον έλεγχο στη δεύτερη παράταση. Στο 3-3 ανέβηκε η ομάδα του Πρίφτη, που είχε σε… μαγική βραδιά τον Ντέβιν Μαρμπλ (28π., 10ρ.) και τον Ουίλ Κάμινγκς (27π., 7ρ., 7ασ.), ενώ πήρε πολλές λύσεις και από τον Βλάντο Γιάνκοβιτς (17π.). Από την άλλη, ο Κόροιβος έπεσε στο 1-5, αφού δεν μπόρεσε να κρατήσει το μεγάλο του προβάδισμα, έχασε σημαντικά ριμπάουντ, βολές και buzzer beater και ηττήθηκε δίκαια.

Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και «έτρεξε» σερί 15-0 (!), αναγκάζοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να πάρει τάιμ άουτ. Ωστόσο, οι «κίτρινοι» δεν βελτιώθηκαν και οι γηπεδούχοι πήγαν στο +19 (23-4 στο 6′) και στο +20 (34-14 στο 10′), έχοντας 14/18 σουτ και 9 ασίστ στο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης έδειξε καλύτερο πρόσωπο και σιγά – σιγά «ροκάνισε» τη διαφορά (51-37 στο 20′), με τον Βλάντο Γιάνκοβιτς να δίνει λύσεις επιθετικά (9π.). Ωστόσο, ο Κένι Μπράουντ ήταν σε… τρελή κατάσταση (14π., 3ρ., 3ασ.) και ο Κόροιβος μπόρεσε να διαχειριστεί το προβάδισμά του.

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίσε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να πέφτει για πρώτη φορά σε μονοψήφιο αριθμό (64-56 στο 28′), αφού πρώτα είχε φτάσει στη μέγιστη τιμή της (60-39). Οι «κίτρινοι» είχαν επιμέρους σκορ 14-2, ο Ουίλ Κάμινγκς σκόραρε από παντού (16π.) και το ματς απέκτησε νέο ενδιαφέρον. Το σκορ στο 30′ ήταν 67-58.

Ο Άρης θέλησε να ρίξει ακόμα περισσότερο τη διαφορά και να πλησιάσει, αλλά ο Μπράουν συνέχισε το… κρεσέντο του (74-64 στο 34′). Η ομάδα του Πρίφτη «έσφιξε» την άμυνά της, μείωσε ξανά (76-74 στο 38′) και όλα απέκτησαν νέο ενδιαφέρον. Ο Σίμτσακ είχε 0/2 βολές, ο Βαν Όστρουμ έκανε λάθος και όλα κρεμόντουσαν σε μια… κλωστή, 47” πριν από το τέλος. Ο Γιάνκοβιτς και ο Κάμινγκς αστόχησαν, αλλά ο Μαρμπλ ισοφάρισε σε 76-76. Στην τελευταία επίθεση ο Γκότσερ έχασε τρίποντο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο ξεκίνημα της παράτασης οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά (76-78) δια χειρός Μαρμπλ. Το ντέρμπι συνεχίστηκε καθ’ όλη τη διάρκεια της παράτασης με τον Κόροιβο να έχει οριακό προβάδισμα (87-83 στο 43′), αλλά τους «κίτρινους» να ισοφαρίζουν ξανά (87-87). Ο Μουρ έβαλε τρίποντο για το 90-87, αλλά ο Μαρμπλ απάντησε (90-90), 4” πριν από το φινάλε της παράτασης. Ο Μπράουν αστόχησε σε δίποντο και το ματς πήγε σε δεύτερη παράταση! Γιάνκοβιτς και Μαρμπλ κράτησαν τον Άρη στη δεύτερη παράταση και με σερί 9-0 οι «κίτρινοι» πήγαν στο +9 (90-99 στο 49′). Ο Κόροιβος έχασε διαδοχικές ευκαιρίες να μειώσει και εν τέλει οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο πολύ δύσκολο «διπλό» (94-99).

Τα Δεκάλεπτα: 34-14, 51-37, 67-58,
Παράταση: 90-90, 94-99

Sdna.gr

Ο ΠΡΩΤΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ 52-53

Δείτε τι θα συμβεί στα νέα επεισόδια της τηλεοπτικής σειράς Ο ΠΡΩΤΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ 52-53 Επεισόδιο 52 Οι κοινωνικοί λειτουργοί κάνουν αιφνιδιαστικό έλεγχο στο σπίτι του Νικόλα...