Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

ΑΡΗΣ – ΠΑΟΚ 62-66 Είναι βαριά η φανέλα

Ο ΠΑΟΚ έδειξε χαρακτήρα μέσα στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο και με τη δύναμη της φανέλας πήρε τεράστια νίκη επί του Άρη με 62-66! Το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά και κρίθηκε στο φινάλε, και ειδικά σε ένα κλέψιμο του Χρυσικόπουλου στα 30», ο οποίος κέρδισε το αντιαθλητικό φάουλ και έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Δικεφάλου.

Με πέντε ξένους στη βασική του πεντάδα ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ έχοντας τον Μιλιένοβιτς και τους τέσσερις Αμερικάνους του παρκέ. Το παιχνίδι ήταν πολύ νευρικό, έμεινε χωρίς σκορ στα πρώτα του δύο λεπτά, ενώ υπήρχαν και πολλές άστοχες ελεύθερες βολές εκατέρωθεν.
Στο 5ο λεπτό, το σκορ ήταν μόλις 5-4, με τον Κλάντον να εκμεταλλεύεται τη διαφορά δύναμης του κάτω από το καλάθι. Σειρά, μετά τον Αμερικάνο, είχε ο Πέινερς με τον οποίον ο ΠΑΟΚ πήρε το πρώτο του προβάδισμα στο 7′ (10-12). Ο τελευταίος όμως φορτώθηκε γρήγορα με 3 φάουλ δημιουργώντας πρόβλημα στον Μαρκόπουλο, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 18-16.

Το κάκιστο θέαμα συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο. Τα καλάθια έμπαιναν με… αίμα, ενώ στην έλλειψη ρυθμού συνέβαλλαν και τα συνεχή σφυρίγματα των διαιτητών, που έδιναν φάουλ σχεδόν σε κάθε επαφή. Η εικόνα του αγώνα βόλευε περισσότερο τον Δικέφαλο, ο οποίος μάλιστα, έχοντας σκοράρισμα και από τον Γλυνιαδάκη, πήρε προβάδισμα έξι πόντων λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (27-33), το οποίο όμως μειώθηκε μέχρι τη λήξη σε 32-33.

Καμιά διαφοροποίηση δεν υπήρξε ούτε στην επανάληψη αναφορικά με την ποιότητα του ματς. Ο Άρης ξαναπήρε προβάδισμα με 39-38 στο 25′ (μετά το 23-24), αλλά το χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν τα πολλά λάθη και η εκνευριστική αστοχία των δυο ομάδων από τη γραμμή του φάουλ και την περιφέρεια. Ο Δικέφαλος απάντησε γρήγορα επαναφέροντας τη διαφορά γύρω στους πέντε πόντους, οι οποίοι έγιναν 6 στο 29′ (39-45).

Ο Άρης μπήκε καλύτερα στο 4ο δεκάλεπτο μειώνοντας στον πόντο (47-48 στο 32′), ο ΠΑΟΚ απάντησε (47-53), αλλά οι “κίτρινοι” πήραν προβάδισμα στο 36′ (56-53). Στο κρίσιμο εκείνο σημείο, ο Μαρκόπουλος χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία για μια αλλαγή που δεν του επέτρεψαν να κάνει οι διαιτητές. Έτσι, έγινε το 57-53 με τον Άρη να κάνει σερί 10-0. Ο ΠΑΟΚ όμως απάντησε και πάλι παίρνοντας προβάδισμα με 57-58 (38′). Το φινάλε ήταν δραματικό.

Ο Πέινερς έκανε το 59-61 αλλά ο Σίμτσακ απάντησε με τρίποντο του Σίμτσακ (62-61 στο 39′). Μια βολή του Γλυνιαδάκη έκανε το 62-62, ένα κλέψιμο του Χρυσικόπουλου στα 30»΄, έφερε το αντιαθλητικό από τον Ντραγκίσεβιτς, το σκορ στο 62-64 με δυο βολές και την μπάλα στα χέρια του ΠΑΟΚ. Ο Ξανθόπουλος αστόχησε σε τρίποντο, ο Μπράιαντ ευστόχησε σε δυο βολές και έγραψε το τελικό 62-66 που έφερε τον ΠΑΟΚ θριαμβευτή μέσα στο Αλεξάνδρειο!

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 32-33, 43-48, 62-66

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μαρμπλ 4, Ξανθόπουλος 4, Φλιωνης, Τσαϊρέλης 9, Τζένκινς 8(2), Κάμινγκς 13(1), Ζάρας 9(2), Μούρτος 1, Σίμτσακ 5(1), Μπάκνερ 4, Καββαδάς, Ντραγκίσεβιτς 5(1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 9, Κόνιαρης, Τσόχλας 8(2), Τέιλορ, Μιλιένοβιτς 3(1), Γλυνιαδάκης 8, Σάιμπερτ 8(2), Μπράιαντ 14(1), Πέινερς 8(1), Κλάντον 8.