Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ 93-58

Ο Ολυμπιακός έδωσε ένα σκληρό μάθημα στην ΑΕΚ την οποία διέλυσε με 93-58 και άνοιξε με τον καλύτερο τρόπο την ημιτελικη σειρά των playoffs.

Παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση, ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι ήθελε την ΑΕΚ στο Game 1 (93-58) των ημιτελικών και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε καταπληκτικά και έδωσε στην ΑΕΚ να καταλάβει τις διαφορές που υπάρχουν στα δύο ρόστερ. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο οι Πειραιώτες έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση.

Οι φιλοξενούμενοι διαγωνίζονταν στα λάθη και με τραγικές επιστροφές στην άμυνα δέχονταν το ένα καλάθι πίσω από το άλλο με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο ημίχρονο στο +22.

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει και το κατάφερε με 2/2 τρίποντα του Γκριν (59-46), ωστόσο στη συνέχεια οι Πειραιώτες σοβαρεύτηκαν και πολύ γρήγορα πήγαν πάλι στο +22 (70-48).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο την απόδοσή τους σκορπίζοντας την ΑΕΚ με τη διαφορά να φτάνει στο +36, (86-52, 38’).