Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ – ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ 4-2 στην παράταση (κ.αγ. 2-2)

Στο καλύτερο ματς που έχουμε δει φέτος η Μπάγερν σώθηκε στο 91′ (2-2) και πήρε στην παράταση θριαμβευτική πρόκριση σε βάρος της εκπληκτικής Γιουβέντους (4-2).

Στη συνέντευξη Τύπου πριν το ματς ο Πεπ Γκουαρδιόλα είχε εκθειάσει την άμυνα της Γιουβέντους και έφτασε σε σημείο να πιστέψει ότι αποκλείστηκε εξαιτίας της. Οι Βαυαροί χάρη στην κεφαλιά του Μίλερ στο 91′ γύρισαν στη ζωή και στην παράταση επιβλήθηκαν με 4-2 της κουρασμένης Γιουβέντους που παρά τις σοβαρές απουσίες ήταν εξαιρετική και άξιζε και εκείνη την πρόκριση. Για πρώτη φορά μετά το ματς με την Φούλαμ το 2010 δέχθηκαν 4 γκολ οι Bianconeri, πρώτος Ισπανός που σκοράρει στην παράταση αγώνα Champions League ο Τιάγκο Αλκάνταρα, κόντρα στην παλιά του ομάδα πέτυχε γκολ ο Κίνγκσλεϊ Κομάν. Μαζί με τις Ρεάλ, Μπαρτσελόνα, Ατλέτικο, Μάντσεστερ Σίτι, Βόλφσμπουργκ, Παρί Σεν Ζερμέν, Μπενφίκα μπαίνει στην κλήρωση της Παρασκευής η Μπάγερν για τους «8».