Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

ΑΕΚ – ΤΡΙΚΑΛΑ 96-73

Με επί μέρους 25-12 στην τρίτη περίοδο, η ΑΕΚ χάθηκε από το οπτικό πεδίο των Τρικάλων, που ήταν ανταγωνιστικά για 20 λεπτά. Για το πρώτο ημίχρονο δηλαδή, διότι μετά η Ένωση έβγαλε πολύ μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα, βρήκε ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια, τα έβαλε και… το παιχνίδι τελείωσε (75-56, 30′), πριν τελειώσει (96-73). Και όλα αυτά, ενώ προηγήθηκαν δύο εβδομάδες απραξίας -λόγω διακοπής της ΣΚΡΑΤΣ Basket League. Αυτή ήταν η έκτη συναπτή επιτυχία του “Δικεφάλου” (έχει να χάσει από το ματς στο ΣΕΦ, με τον Ολυμπιακό, στις 19/2 του 2015).

Πριν το τζάμπολ, αποσύρθηκε σε έντονη συγκίνηση, η φανέλα του Γιώργου Αμερικάνου, παρουσία της Πηνελόπης (της γυναίκας της ζωής του), της κόρης του, Χριστίνας και των εγγονών του, Πηνελόπης και Κατερίνας.
Ο πρωταγωνιστής

Ο Μαλίκ Χέρστον ήταν στο παρκέ για 30.29” και μέτρησε 21 πόντους, 5/8 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ριμπ., 5 ασίστ, 4 κερδισμένα φάουλ και 1 λάθος, ενώ ο Ντούσαν Σάκοτα αποθέωσε τη δημιουργία, τελειώνοντας με 8 ασίστ και 13π., σε 28.24”.
Ο αριθμός

Η ΑΕΚ ήταν εύστοχη (ω ς συνήθως) από το τρίποντο (12/25, ενώ έως το 30′ είχε 10/17), αλλά αποθέωσε το ομαδικό μπάσκετ, πράγμα που αποτυπώθηκε και στις ασίστ (25), ενώ είχε… μυαλό έως το τέλος (όπως φαίνεται από τα λάθη).
Ο αγώνας

Τα Τρίκαλα έγιναν ο ορισμός του τι μπορεί να επιτύχει ομάδα, που παίζει χωρίς άγχος. Στην πρώτη παρουσία του Κώστα Παπάζογλου, ως χεντ κόουτς, μετά την αποχώρηση του Κώστα Φλεβαράκη για την Κοζαλίν, κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικά, με τον Στιβ Πάνος να ‘χει 11 πόντους, έως το 15-15 και το προβάδισμα, να αλλάζει 10 φορές χέρια, έως το 22-24 του Χάρις (8.45”), πριν το 24-28 του δεκαλέπτου, δια χειρός Ίνγκραμ (είχε 5π. έως τότε). Γ

ια την Ένωση (που αναλώθηκε σε ποσταρίσματα -αντί τα γνωστά της τρίποντα), ο Μενσά Μπονσού είχε φτάσει τους 9π. και ο Χέρστον ακολουθούσε με 6. Ο Σάκοτα πήρε πρωτοβουλίες και με 7 σερί πόντους, έδωσε το πάνω χέρι στην παρέα του (31-29, 12.35”), πριν προστεθεί στην εξίσωση και ο Ντελινινκάιτις με τον Σαρικόπουλο (40-35, 16.09”). Οι φιλοξενούμενοι είχαν ήδη γυρίσει την άμυνα τους σε ζώνη και στην άλλη άκρη, είχαν τον Τρέισι για ηγέτη. Με 7 διαδοχικούς πόντους του τελευταίου ήταν που τα Τρίκαλα πήραν και πάλι το προβάδισμα (41-42, 17.47”), αλλά ο Λιθουανός γκαρντ της ΑΕΚ το επέστρεψε στους γηπεδούχους, που έφτασαν στο 50-44 του ημιχρόνου. Στη β’ περίοδο, οι μεν μέτρησαν 6/8 βολές, 7/9 διπ., 2/3 τριπ., 8-1 ριμπ., 3 λάθη και 7 ασίστ (στο σύνολο των 14) και οι δε 2/3 βολές, 7/12 διπ. και 0/5 τριπ., συν 3-2 ριμπ., 1 λάθος (το μοναδικό έως εκείνο το σημείο) και 3 ασίστ.

Με πολύ καλύτερη άμυνα, ο “Δικέφαλος” έτρεξε επί μέρους 7-2, για να φτάσει τη διαφορά στους 11 πόντους (57-46, 22.10), με τον Σάκοτα να γίνεται διψήφιος (10π.). Ο ίδιος έφτασε τις 7 ασίστ, στο 62-56, οπότε ο Χέρστον έκανε 15 τους πόντους του και ενώ είχε προηγηθεί 7-0 για τους φιλοξενούμενους, που σαφέστατα αρνούνταν να εγκαταλείψουν. Επιστράτευσαν ξανά την άμυνα ζώνης, αλλά η ΑΕΚ με καλή κυκλοφορία που “έδινε” ελεύθερα σουτ στην περιφέρεια, έφτασε στο +19 (75-56, 29.06”), με το σερί τους να έχει φτάσει στο 15-0. Τα Τρίκαλα επέμεναν λανθασμένα στο τρίποντο (διότι δεν έμπαινε, όπως φαίνεται από το 1/7 του συγκεκριμένου διαστήματος, οπότε είχαν 4/10 διπ.), εν αντιθέσει με τις αντίστοιχες προσπάθειες των γηπεδούχων που μέτρησαν 5/9 σουτ από τα 6.75 στην τρίτη πράξη (είχαν και 5/7 διπ., ενώ κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και έκαναν μόλις 3 λάθη), ενώ είχαν 10 επιπλέον ασίστ από τους αντιπάλους τους: έδωσαν 8 στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασαν τις 22, έναντι των 12 των… άλλων.

Με τρίποντο ξεκίνησε και η τελευταία περίοδος, για την ΑΕΚ (του Σάκοτα, για το 78-56, στο 30.26”). Τα Τρίκαλα διέκοψαν την αφλογιστία που είχαν για 6 λεπτά (!), από το 50-56, στο 23.38”, με τη βολή του Χάρις στο 32.24”. Το πρώτο εντός παιδιάς ωστόσο, το έβαλαν στο 31.34” και ήταν τρίποντο του Τσούπκοβιτς (79-59). Βέβαια, η Ένωση είχε κυριαρχήσει απόλυτα και μετά το 88-65 (32.39”), οι κόουτς άρχισαν τις αλλαγές. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα 6-0 (88-71, 36.49” -το σταμάτησε ο Σαρικόπουλος), αλλά επί της ουσίας, δεν άλλαξε κάτι.

Δεκάλεπτα: 24-28, 50-44, 75-56, 96-73.

Ιράν: «Παιδικά παιχνίδια» το πυραυλικό πλήγμα στη βάση του Ισφαχάλ – Δεν κατηγορεί το Ισραήλ

Το Ιράν δεν σχεδιάζει αντίποινα εκτός εάν το Ισραήλ εξαπολύσει επίθεση εναντίον της χώρας. Ο ιρανός υπουργός Εξωτερικών Χοσεΐν Αμίρ Αμπντολαχιάν υποβάθμισε το πλήγμα στην...