Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ – ΛΑΜΙΑ 1-0

Στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Football League αναρριχήθηκε ο Ολυμπιακός Βόλου μετά από τη νίκη του με 1-0 επί της Λαμίας, σε μία αναμέτρηση με πολλά νεύρα, εννέα κίτρινες κάρτες και μία αποβολή. Πέραν ενός σουτ του Αλέξανδρου Νικολιά από πλάγια θέση στο 17ο λεπτό, το πρώτο ημίχρονο δεν είχε αξιόλογες φάσεις, ενώ το δεύτερο άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, καθώς στο 50′ ο Γιώργος Θέος άνοιξε το σκορ με σουτ εντός περιοχής, έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ των φιλοξενούμενων. Ο τραυματισμός του δραστήριου Γιανίκ Γενγκά δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο το έργο της ομάδας του Παύλου Δερμιτζάκη, η οποία απείλησε μόνο στο 73′ με μία σκαστή κεφαλιά του Γεράσιμου Χαϊκάλη και δεν εκμεταλλεύθηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα των τελευταίων λεπτών (αποβλήθηκε ο Γρηγόρης Κυζιρίδης στο 83′).