Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

ΖΑΚΥΝΘΟΣ – ΛΑΡΙΣΑ 2-1

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν μόλις στο 19’ με τον Βαρέλα. Οι βυσσινί προσπάθησαν να αντιδράσουν και είχαν μια καλή ευκαιρία στο 34’ όμως ο Μουλόπουλος έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο επόμενο λεπτό, ο διαιτητής έδειξε πέναλτι για τους νησιώτες καθώς ο Αποστολίδης ανέτρεψε τον Οικονόμου μέσα στην περιοχή. Ο τελευταίος ανέλαβε την εκτέλεση, ύστερα από μία μικρή καθυστέρηση, ευστόχησε και έκανε το 2-0 για την ομάδα του στο 44’, δείχνοντας πως κλείδωσε το τρίποντο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στην προσπάθειά τους να αντιδράσουν και κατάφεραν να μειώσουν στο 58’ με κεφαλιά του Δεληζήση. Από εκεί και πέρα όμως η Ζάκυνθος γύρισε πίσω με σκοπό να κρατήσει το σκορ, και σε συνδυασμό με τον κακό αγωνιστικό χώρο λόγω της βροχής, τα κατάφερε φτάνοντας σε μία τεράστια νίκη.

Σημειώνεται ότι λόγω της κατάστασης του γηπέδου οι δύο ομάδες είχαν από μία αναγκαστική αλλαγή στο πρώτο 45λεπτό, καθώς Βαρέλα και Κοντοδήμος τραυματίστηκαν και αντικαταστάθηκαν.